elfa gamykla vilniuje

ISTORIJA

Naujamiesčio pietvakarinė dalis savo industrinį veidą įgavo dar Rusijos imperijos laikais, kai ten atsirado geležinkelis, o šalia jo išaugo gamyklos bei sandėliai jo aptarnavimui. Tarpukariu kiek apstojęs apylinkių augimas, pokariu įgavo neįtikėtiną pagreitį. Kai kur plynose vietose, o kai kur buvusiuose gyvenamųjų namų kvartaluose vienas po kito dygo pramoniniai gigantai. Vienas jų – elektrotechnikos fabrikas „Elfa“, įkurtas 1948 metais.

elfa gamykla vilniuje
ELFA KAŽKOKIA

Vytenio-Kauno-Švitrigailos-Panerių gatvių teritorijoje Statyboje, be įprastų darbininkų dirbo ir vokiečių karo belaisviai. Pradžioje „Elfa“ buvo sąlyginai nedidelė gamykla su 80 darbuotojų, kurios specializacija – bendros paskirties varikliai „Ural“ ir mažos galios varikliai įvairiai buitinei technikai: šaldytuvams, skalbyklėms, garso įrangai. Jau tuo metu „Elfa“ didžiavosi, kad jei šaldytuvas pagamintas SSRS, jis būtinai turi „Elfos“ variklį. Su laiku šiuos įrenginius tiekė ir daugiau gamyklų įvairiose respublikose, tačiau vilniečiai išlaikė reikšmingas pozicijas.

Nuo 1955 m. fabrikas pradėjo gaminti tai, dėl ko labiausiai ir yra žinomas – magnetofonus bei patefonus. „Elfa-6“, „Daina“, „Spalis“, „Gintaras“ yra tik keletas vyresnei kartai puikiai pažįstamų pavadinimų. Produktai buvo eksportuojami ne tik į kitas SSRS respublikas, bet ir į Vakarų šalis. Vienas iš gaminių, magnetofonas „Aidas“, buvo pristatomas kaip išskirtinio dizaino prietaisas, priderintas prie tarybinių baldų. Vėliau fabrikas pradėjo užsiimti ir dar viena inovatyvia veikla – užsienio kalbų studijavimo kabinetų gamyba. Tokie reikšmingais plėtros etapais sekės vienas po kito, kol „Elfa“ fabrike 1984 metais dirbo apie 8 300 darbuotojų ir per metus buvo pagaminama 152 000 magnetofonų. 

elfa fabriko grotuvas
elfa gamykloje gaminti grotuvai

Gyvenimas čia virte virė. Gamykloje vyko estrados konkursai, sporto turnyrai, veikė muziejus. „Elfa“, kaip ir dauguma kitų gamyklų, turėjo savo laikraštį pavadinimu „Elfietis“. Jame buvo ir aktualios technologinės naujienos, ir gamyklos vidaus reikalai, ir anekdotai, ir komunistų partijos nutarimai. 

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, „Elfos“ laukė tipiškas sovietmečio pramonės įmonių likimas. 1990 metų pradžioje susivienijimą paliko Gusevo mikrovariklių gamykla, kuri smukdė įmonės bendrus gamybinius rodiklius. Įmonė nutarė pradėti gaminti kasetinius garso įrašymo aparatus, taip pat kooperuodamasi su rumunais pradėti gaminti mikserius, o su japonais – videomagnetofonus. Tačiau 1993 metais, neatlaikiusi konkurencijos, gamykla bankrutavo.

elfa baro nuotrauka